ALOJZIJ GONZAGA; 21. junij

ALOJZIJ GONZAGA (1568–1591), god: 21. junij

Izšel je iz plemiške družine Gonzaga, rodil pa se je na gradu Castiglione blizu Gardskega jezera. Vsi so se bali, da ne bo preživel, tudi za mater so izgubili upanje. Otroka so krstili v sili na ime Alojzij. Preživela sta oba. Pobožna mati je otroka zgodaj naučila »umetnosti molitve« in dobrote do revežev. Oče pa ga je že v nežni otroški dobi začel uriti v vojaških spretnostih, ker ga je določil za dediča mejne grofije. Vzel ga je s seboj v vojaški tabor, kjer je bilo okolje vse prej ko zdravo za otroško dušo. Na srečo tam ni ostal dolgo. Vrnil se je k materi in ob njej začel misliti na to, da bi vse življenje posvetil Bogu. Ko mu je bilo dvanajst let, si je izbral geslo: »Kaj je to za večnost?« in v luči tega gesla vse presojal. Skoraj dve leti je skupaj s starši in bratom preživel na španskem dvoru. Tam je živo začutil, da ga Bog kliče k jezuitom. V Družbi Jezusovi je preživel šest let in ves čas je bil vsem vrstnikom pa tudi starejšim članom reda vzor pobožnosti in zvestobe redovnim pravilom. Alojzij je umrl še kot bogoslovec, potem ko se je med strežbo kužnim bolnikom tudi sam okužil. Vsem, ki so stali ob njegovi postelji je dejal, da se »odpravlja na pot v nebesa«.