Apolonija, 9. februar

Apolonija  (umrla okoli l. 250), god: 9. februar

Ko nas zobje pošteno zabolijo, komaj čakamo, da nas zobozdravniki rešijo teh muk. Zavetnica teh »rešiteljev« je sveta Apolonija. Poročilo o njenem mučeništvu pove, da so ji s surovimi udarci izbili zobe. Upodabljajo jo s palmo kot simbolom mučeništva v eni roki ter z zobom v kleščah v drugi. Najbrž je delovala kot diakonisa, kar je razvidno iz pisma škofa Dionizija škofu Fabiju iz Antiohije. Dionizij mu poroča o mučeniški smrti mnogih aleksandrijskih kristjanov, med katerimi je bila tudi Apolonija. To preganjanje je tudi grozljiva slika o tem, kako ljudje izgubijo razsodnost in podivjajo, ko nekdo udari na pravo struno, da doseže svoj namen. V pismu med drugim lahko beremo, da so zgrabili občudovanja vredno starejšo devico Apolonijo in ji z udarci po čeljustih izbili vse zobe. Pred mestom so naložili grmado in ji pretili, da jo bodo živo zažgali, če ne bo za njimi ponovila brezbožnih besed. Ko si je izprosila trenutek in so jo izpustili iz rok, je urno skočila v ogenj in zgorela.