BARNABA; 11. junij

BARNABA, (+ ok. 62), god: 11. junij

Ime mu je bilo Jožef, doma je bil iz Cipra, po poklicu je bil kmet. Bil pa je pravoveren Jud in to ga je gnalo v Palestino, kjer je srečal Jezusa in se pridružil njegovim učencem. Ko so po prihodu Svetega Duha na binkoštni praznik apostoli spoznali, kdo je ta mož, ki ima tako trdno vero v Jezusa, so ga sprejeli v svoje vrste in mu dali ime Barnaba, kar pomeni »sin tolažbe«. Med pogani je bil Barnaba najpomembnejši misijonar ali oznanjevalec evangelija pred apostolom Pavlom in po njem. Skupaj s Pavlom je Barnaba precej časa deloval v Antiohiji v Siriji. Kristusovi učenci so tu ustanovili občino, v kateri so prevladovali spreobrnjeni pogani in prav tukaj so Jezusove učence prvikrat imenovali kristjani. Skupaj s Pavlom sta sodelovala na prvem koncilu v Jeruzalemu, leta 50. Po starem izročilu naj bi Barnaba umrl mučeniške smrti na svojem rodnem Cipru okoli leta 62. Ko je nekoč govoril v shodnici glavnega mesta Salamine, so planili nanj, ga vlekli ven iz mesta in ga kamenjali.