BERNARDIN SIENSKI; 20. maj

BERNARDIN SIENSKI (1380–1444), god: 20. maj

Rodil se je v kraju Massa Maritima, ki je spadal pod tedanjo republiko Sieno. V nežni mladosti je izgubil najprej mater, nato še očeta, zato so ga k sebi vzeli očetovi bratje v Sieni. Študiral je pravo, ob tem pa se je zanimal tudi za Sveto pismo in bogoslovne knjige. V dvajsetem letu je stregel kužnim bolnikom v sienski bolnišnici in tudi sam zbolel. Vse življenje je ostal suh in bolehen, kljub temu pa je zmogel silne napore in je le malo počival. Pri dvaindvajsetih letih se je odločil, da postane frančiškan. Ko je bil posvečen v duhovnika, je prevzel skrb za bolnike v bolnišnici Santa Maria della Scala, poleg tega pa je zgradil nov samostan za brate, ki so se odločili za višjo popolnost. Veliko je bral in si tudi ogromno zapomnil, zato so mu pravili »živa knjižnica«. Leta 1417 je bil izvoljen za vikarja toskanske province. Nalogo je opravil s takim zanosom in vplivom na duše, da so šele tedaj spoznali njegov izredni govorniški talent. Lagodnežem njegove pridige niso bile všeč, zato so ga večkrat hoteli spraviti pred cerkveno sodišče. Umrl je na apostolskem pohodu v Aquilo.