BREZMADEŽNA, 8. december

BREZMADEŽNA, god: 8. december

Izmed vseh Cerkvenih praznikov povzroča največ težav praznik Marijinega brezmadežnega spočetja. Celo mnogi, ki se imajo za zgledne kristjane, govorijo, da pomeni ta praznik, da je Marija »brezmadežno« spočela Jezusa. Ob takšnem razmišljanju lahko znižamo vrednost spolnosti, saj pomeni podariti življenje otroku sodelovanje s Stvarnikom in nadaljevanje  Božjega stvariteljskega načrta. Praznik Brezmadežne praznujemo devet mesecev pred praznikom Marijinega rojstva, kar pomeni, da se na ta dan spominjamo trenutka, ko je bila Marija spočeta od staršev Joahima in Ane. Brezmadežno spočetje pa pomeni, da je bila Marija v trenutku svojega spočetja obvarovana izvirnega greha, kar pomeni, da se je lahko v popolni svobodi odločila, ali bo poslušala Božjo besedo ali pa je ne bo. Evangeljske besede: »Glej, dekla sem Gospodova, zgodi se mi po tvoji besedi,« (Lk 1, 38) pričujejo, da se je Marija odločila za Boga, ko je sprejela povabilo, da postane Božja Mati.