Duhovna misel za 1. postno nedeljo

»Kača pa je bila bolj prekanjena od vseh živali na polju, ki jih je naredil Gospod Bog.« (1 Mz 3,1)
2014_11

http://home.kpn.nl/wingding/zoon.htm

»NA ROKAH TE BODO NOSILI.« (Mt 4,6)

Za človeka je ena največjih skušnjav, da od ljudi prejema občutek pomembnosti. S tem se je soočil tudi Jezus, ko mu je hudič ponujal ta občutek, ki je izražen z besedami »na rokah te bodo nosili« (Mt 4,6). Hudičeve skušnjave niso zgolj mitološke zgodbe ali oddaljena preteklost, ampak so aktualne v vsakem času in za vsakega človeka. Posebej so jim podvrženi tisti, ki zavzemajo odgovorne položaje tako v družbi kot v Cerkvi. Kolikokrat lahko slišimo, da npr. ljudje hvalijo duhovnika in ga ocenjujejo na podlagi fizičnih sposobnosti in na podlagi njegove (narejene) prijaznosti. Ker je tudi duhovnik samo človek, lahko hitro podleže občutkom ugodja in namesto evangeljske resnice postavlja v ospredje zahteve ljudstva, ki pa so lahko večkrat tudi v nasprotju z evangelijem. Tisti, ki je odgovoren za evangelizacijo Božjega ljudstva, je v prvi vrsti odgovoren, da Božjemu ljudstvu govori resnico. Resnica pa je, da nas Bog lahko rešuje samo če se mu izročamo takšni, kakršni smo v resnici. Edini, ki nas lahko nosi na svojih rokah je Bog. Če se prepustimo človeškim rokam, to v končni fazi terja določeno ceno. Jezus se je odločno uprl hudičevim skušnjavam, z njegovo pomočjo se jim lahko upremo tudi mi.