Duhovna misel za 26. nedeljo med letom

»Če ne poslušajo Mojzesa in prerokov, se ne bodo dali prepričati, četudi kdo vstane od mrtvih.« (Lk 16, 31)

2013_40

BOJUJ DOBER BOJ VERE (1 Tim 6, 12)

Skozi zgodovino Cerkve so si ljudje večkrat napačno predstavljali kaj pomeni versko bojevanje. Gotovo smo že slišali za verske vojne, katerih cilj je bil odstraniti tiste, ki so ovirali versko življenje v družbi. Tudi danes od časa do časa še slišimo, da kdo poseže po orožju zaradi verskega prepričanja. Boj vere, o katerem govori apostol Pavel, pa ne pomeni bojevanja z zunanjim nasprotnikom, ampak pomeni, bojevati se s silami zla v lastni notranjosti. Tudi v evangeliju ne bomo nikjer prebrali, da Jezus poziva k boju zoper zunanjega sovražnika, ampak govori ravno nasprotno, da moramo ljubiti svoje sovražnike. (Mt 5, 44) Tako kot Pavel nas tudi Jezus opozarja, da nas nič ne omadežuje, kar prihaja v nas od zunaj, ampak vse »hudobije prihajajo od znotraj in omadežujejo človeka.« (Mr 7, 23) Božja beseda nas tako usmerja v lastno notranjost in v obračun s samim seboj. Razlogov za nezavidljivo versko stanje v naši domovini tako ne bomo našli v zunanjih dejavnikih, npr. v pokvarjenosti družbe ali v nasprotnikih Cerkve, ampak jih moramo iskati znotraj Cerkve in vzporedno s tem znotraj slehernega kristjana, ki sestavlja Kristusovo Cerkev.