Duhovna misel za 27. nedeljo med letom

Rožnovenski mesec oktober in rožnovenska nedelja  

2016-39-2Nastanek rožnega venca in mesec povezan z njim, je nastal iz ljubezni do Boga in Marije. Že od 12. stoletja naprej se je širila pobožnost, v kateri so v molitvi ponavljali zdravamarijo. Navada ponavljati zdravamarijo trikrat po petdesetkrat, vsega skupaj torej 150-krat, kot je število psalmov Stare zaveze. Kmalu so takšni  ustni molitvi začeli dodajati Kristusove in Marijine skrivnosti. Nedolgo za tem je ta oblika dobila ime »rosarium«, to je venec rož, rožni venec po zgledu vencev iz rož, kakršne so tedaj ženini polagali na glavo nevestam. Uporabljanje vrvice pri molitvi rožnega venca in na njej nabranih »jagod« izvira iz praktične potrebe, prišla pa je ta navada na zahod iz vzhoda, kjer npr. menihi na gori Atos že od nekdaj uporabljajo podobno vrvico z nabranimi jagodami kakor naš rožni venec.

Naj nas mesec rožnega venca še bolj poveže v iskreni molitvi za mnoge potrebe sveta, za naše družine in našo župnijo.

Lepe rožnovenske dni vam želim.
  Vaš župnik