Duhovna misel za 28. nedeljo med letom

»Pred njegovimi očmi je vse razgaljeno in odkrito. Njemu bomo dajali odgovor.« (Heb 4, 13)

POJDI, PRODAJ, KAR IMAŠ IN DAJ UBOGIM (Mr 10, 21)

Dialog bogatega mladeniča in Jezusa je eden izmed najbolj poznanih evangeljskih odlomkov. Pravzaprav lahko bogatemu mladeniču zavidamo za njegovo moralno neoporečnost. Jezusu namreč zelo samozavestno pove, da vse zapovedi izpolnjuje že od svoje mladosti. Če smo pošteni, moramo priznati, da imamo z izpolnjevanjem Božjih zapovedi večkrat veliko težav. Morda se nam zdi, da smo celo tako dobri, da nam kakšno obdobje uspeva živeti moralno neoporečno? Če pozorno beremo evangeljski odlomek, lahko ugotovimo, da za Jezusa ni dovolj, da živimo brez greha. Tudi naše spovedi večkrat izzvenijo v drži bogatega mladeniča: »Kradem ne, ubijam ne, lažem ne, drugih grehov pa nimam.« Če bi bilo to merilo krščanskega življenja, potem bi se lahko vsak izmed nas nekam zazidal, da ne bi delal drugemu nič hudega. Vendar Jezus želi, da vse, kar imamo, delimo z drugimi, posebej ubogimi. Za človeka ni bistveno, da ne dela greši ampak da deli vse kar ima. To pa je v potrošniški miselnosti težko storiti. Tudi bogati mladenič se je na koncu izkazal za ujetega v dobrine tega sveta, zato je žalosten odšel. Če želimo biti veseli kristjani, potem se osvobodimo vsega, kar nas žalosti in zaživimo v Kristusovi svobodi.