Duhovna misel za 30. nedeljo med letom

»Ljubim te, Gospod, moja moč in moja skala.«  (Ps 18, 2)KATERA JE NAJVEČJA ZAPOVED? (Mt 22, 36)

Iz Mojzesove postave, katera je povzeta v desetih zapovedih, so Izraelci izpeljali 613 zapovedi. V katoliški Cerkvi pa imamo Zakonik Cerkvenega prava, ki obsega 1752 kanonov. Kljub obilici predpisov, nimamo zagotovila, da bomo z natančnim izpolnjevanjem le-teh, dosegli tisto, kar od nas pričakuje Bog. Ob obilici zapovedi so se ljudje začeli spraševati, katera je pravzaprav najpomembnejša, zato so s tem vprašanjem prišli pred Jezusa. Jezus odgovori, da je bistvo izpolnjevanja Božjih zapovedi v ljubezni do Boga, bližnjega in samega sebe. Ob tem se je treba varovati mišljenja, da zaradi tega dejstva ni tako pomembno, če izpolnjujem zapisane zapovedi, oz. Cerkvene zakone ali ne. Lahko si vzamemo za primer delovanje v prometu. Lahko sem po srcu še tako dober in ljubeč človek, vendar če ne poznam prometnih predpisov, lahko naredim na cesti sebi in drugim veliko škode. Če pa iz ljubezni do sebe in drugih udeležencev upoštevam prometne predpise, potem bom prispeval k varnejšemu stanju na cestah. Božje zapovedi pa nas vodijo skozi življenje na pot večnega življenja. Če jih izpolnjujem z ljubeznijo, prispevam, da je življenje zame ter za brate in sestre v Kristusu, bolj veselo in polno.