Duhovna misel za 33. nedeljo med letom

Sv. Martin naš patron – simbol naklonjenosti

Veliko  je bilo te dni domov in gostišč v katerih se je jedla Martinova pojedina in tradicionalna Martinova goska. A le malo kje so ob slovesno pogrnjeni mizi pomislili na izvor vsega tega in na patrona, ki že vrsto let bdi nad našo župnijo in po katerem in zaradi katerega je Martinovo to kar je. 2016-45-4O svetem Martinu vemo razmeroma veliko, prav tako, da je goska njegov simbol, le malokomu pa je znana legenda, ki pripoveduje, da so ob prenosu njegovega trupla v Tours, potem, ko je leta 397  umrl,  sredi novembra ob poti, po kateri so ga nesli, zacvetele cvetlice. Ta zgodba brez zgodovinske podlage, ki ji pravimo legenda, pa gotovo ni samo lepa pripovedka. Gotovo nosi globljo vsebino. Kakor se je v življenju sv. Martin srečal z vsem posvetnim in končno z Bogom in vero in naposled z bogatim duhovnim življenjem, tako je po smrti še vedno ostal tisti, ki prinaša ljubezen, naklonjenost in spoštovanje do vseh ljudi dobre volje, kar simbolizira cvetje. Pokažimo v teh dneh drug drugemu spoštovanje, naklonjenost in bližino, posebej še tistim iz naše župnije, ki v priprošnjo sv. Martina na zaupajo, pa on sam kot naš farni patron po nas išče in vabi in želi osrečiti tudi izgubljene.
Spoštovanje, naklonjenostjo in bližino vam izražam
Vaš župnik