Duhovna misel za 4. postno nedeljo

»Prebudi se, ki spiš, in vstani in razsvetlil te bo Kristus«.« (Ef 5, 14)

2014_14

http://radio.ognjisce.si/sl/117/utrip/3885/
»SMO MORDA TUDI MI SLEPI?« (Jn 9,40)

Evangelij po Janezu nam najbolj podrobno predstavi Jezusov konflikt s tedanjimi verskimi veljaki, katere so poosebljali farizeji. Glede na to, da je v ospredju evangelija duhovno sporočilo, so omenjene polemike poudarjene zato, da bi verniki doumeli, da je bistvo verskega življenja v popolni predanosti Bogu ne pa v izpolnjevanje tradicionalnih norm. Slepota, ki je osrednja tematika četrte postne nedelje, postavlja pred nas ogledalo, da bi videli, ali nismo morda tudi mi slepi verniki, ki se držimo določenih cerkvenih zapovedi zgolj zaradi tradicije ali pa imamo v ospredju živ odnos z osebo Jezusa Kristusa? V evangeljskem odlomku poslušamo o ozdravljenju človeka, ki je bil že od rojstva slep. Na podlagi njegove vere ga Jezus ozdravi. Namesto, da bi se ljudje veselili njegovega ozdravljenja, postane njegovo novo stanje zanj oteževalna okoliščina, ki ga prisili v obrambno držo. Vzporedno s tem lahko primerjamo nekoga, ki je bil od rojstva napačno poučen v krščanstvu. Ko po določenih letih spozna pravi pomen krščanstva in začne živ odnos z Jezusom Kristusom, mu postane nova okoliščina težava sredi t. i. krščanske skupnosti. Vprašajmo se: ali smo morda tudi mi že od rojstva slepi in ali ne potrebujemo tudi mi ozdravljenja?