Duhovna misel za nedeljo Kristusa Kralja

»Jezus, spomni se me, ko prideš v svoje kraljestvo.«
(Lk 23, 42)

JEZUS KRISTUS, KRALJ VESOLJSTVA

Na zadnjo nedeljo v cerkvenem letu, se nam lahko postavi na glavo, vse kar smo si do zdaj mislili o Jezusu. To, da je Jezus vladar sveta in vesolja, še lahko sprejemamo dokaj z mirnim srcem. Toda, ko pa vidimo, da visi pred nami nemočen na križu, se nam njegovo kraljevanje postavlja pod vprašanje. Kljub vsemu, kristjani ne moremo mimo Kristusovega križa. Jezus je lahko kralj vsega vesoljstva ravno zaradi tega, ker je preko križa prišel v večno življenje in v večno vladanje. Šel je preko samega sebe, pozabil na človeške vzgibe in iz ljubezni do vsega človeštva sprejel križ odrešenja. Jezus je zavladal nad grehom in smrtjo. Iz njegovega križa izvira tudi naše upanje na večno življenje. Če sprejmemo Jezusa na križu in, če sprejmemo vsak dan svoj križ, lahko tudi mi z upanjem vzkliknemo kakor je vzkliknil prvi svetnik v zgodovini Cerkve, desni razbojnik Dizma: »Jezus, spomni se me, ko prideš v svoje kraljestvo.« (Lk 23, 42)

Evangelij za prvo adventno nedeljo

Tisti čas je Jezus rekel svojim učencem: Kakršni so bili namreč Noetovi dnevi, tako bo tudi ob prihodu Sina človekovega. Kakor so namreč v tistih dneh pred potopom jedli in pili, se ženili in se možile do dne, ko je šel Noe v ladjo, in niso spoznali, dokler ni prišel potop in vseh odnesel, tako bo tudi ob prihodu Sina človekovega. Takrat bosta dva na polju: eden bo sprejet, drugi puščen. Dve bosta mleli na kamnu: ena bo sprejeta, druga puščena. Bodite torej budni, ker ne veste, katerega dne pride vaš Gospod! Vedite pa, da bi bil hišni gospodar buden, če bi vedel, ob kateri straži pride tat, in ne bi pustil vlomiti v svojo hišo. Zato bodite tudi vi pripravljeni, kajti ob uri, ko ne pričakujete, bo prišel Sin človekov.« (Mt 24, 37–44)