JANEZ NEPOMUK, god: 16. maj

JANEZ NEPOMUK, god: 16. maj

Janez Nepomuk je umrl kot mučenec za neodvisnost in svobodo Kristusove Cerkve na Češkem. Češki kralj Venčeslav je namreč hotel Cerkev spraviti pod svoj nadzor in se polastiti njenega imetja. Janez Nepomuk, tedaj generalni vikar praške nadškofije, je bil na čelu tistih, ki so se kralju uprli. Kralj ga je dal v ječi mučiti, potem pa ukazal, naj njegovo truplo vržejo s Karlovega mostu v reko Vltavo. To se je zgodilo 20. marca 1393. Janeza Nepomuka častijo kot zavetnika zoper obrekovanja pa tudi zoper poplav, zato so njegovi kipi krasili številne mostove po vsej srednji Evropi in v dobršnem delu zahodne Evrope. Čast oltarja je dosegel leta 1729. Njegovo češčenje so širili zlasti jezuiti, ki so prinesli njegovo češčenje tudi v naše kraje.