Januarski večeri 2016

»obličje USMILJENJA«

V naši župniji v januarju že od leta 1988 potekajo predavanja, katerih namen je poglobiti krščanski pogled na različna življenjska in verska vprašanja. Na praznik brezmadežnega spočetja Device Marije, 8. decembra 2015, smo vstopili v izredno leto božjega usmiljenja, ki se bo sklenilo na praznik Kristusa kralja, 20. novembra 2016. V letošnjem letu bodo predavanja zato povezana s tematiko Božjega usmiljenja. V buli ob napovedi izrednega jubileja Usmiljenja: Obličje usmiljenja, je papež Frančišek zapisal: »Jezus Kristus je obličje Očetovega usmiljenja. Videti je, da skrivnost krščanske vere v tej besedi najde svoj povzetek. Postala je živa, vidna in je dosegla vrhunec v Jezusu iz Nazareta. Potem ko je Oče, ki je »bogat v usmiljenju« (Ef 2,4), Mojzesu razodel svoje ime kot »usmiljen in dobrotljiv Bog, počasen za jezo in bogat z ljubeznijo in zvestobo« (2 Mz 34,6), je nenehno na različne načine in ob različnih časih zgodovine dajal spoznati svojo Božjo naravo. Ob »polnosti časa« (Gal 4,4), ko je bilo vse razporejeno v skladu z njegovim načrtom odrešenja, je poslal svojega Sina, rojenega iz device Marije, da bi nam dokončno razodel svojo ljubezen. Kdor ga vidi, vidi Očeta (prim. Jn 14,9). Jezus iz Nazareta s svojo besedo, s svojimi dejanji in z vso svojo osebo razodeva Božje usmiljenje«. V tem jubilejnem letu naj Cerkev postane odmev Božje besede, ki močno in prepričljivo doni kot beseda in dejanje odpuščanja, podpore, pomoči in ljubezni. Naj se nikoli ne naveliča nuditi usmiljenja in naj bo vedno potrpežljiva v tolaženju in odpúščanju. Naj Cerkev postane glas vsakega človeka in naj zaupno in brez prenehanja ponavlja: »Spomni se, Gospod, svojega usmiljenja in svoje ljubezni, ki je od vekomaj« (Ps 25,6).

Prijeten uvod v šest predavanj bo božični koncert dveh trboveljskih vokalnih skupin Uosm in Mešana vokalna skupina Trbovlje, ki bo v soboto, 9. januarja 2016 po večerni sveti maši (ob 18.30) v župnijski cerkvi sv. Martina. Obe vokalni skupini bosta pred tem sodelovali s petjem pri sveti maši. Predavanja pa bodo, kot je že navada, vsakokrat ob 19h v župnijski dvorani.

9.1. božični koncert Vokalna skupina Uosm in Mešana vokalna skupina Trbovlje
15.1. nadškof p. Lojze Cvikl DJ: Ali ima utrujena Cerkev še kaj ognja v sebi?
16.1. Katarina Nzobandora, Zavod ŽIV!M: Kultura smrti nasproti kulturi življenja
22.1. prof. dr. Maksimilijan Matjaž: V ljubezni ni strahu
23.1. p. dr. Ivan Platovanjak, DJ: Mladost – odločilno obdobje za duhovnost!?
29.1. prof. dr. Drago Ocvirk: Islam in krščanstvo
30.1. Marko Juhant: Vzgoja za usmiljenje

Vstopnine ni, že vnaprej pa se zahvaljujemo za prostovoljne prispevke!

acrobatZgibanka Januarski večeri 2016 v PDF