Robert Bellarmin; 17. september

SVETNIK TEDNA: Robert Bellarmin (1542–1621), god: 17. september

Rodil se je v Toskanskem mestu Montepulciano kot tretji v družini z dvanajstimi otroki. Mati mu je v zgodnji mladosti vcepila ljubezen do Boga in to ga je oblikovalo za vse življenje. Pri štirinajstih letih je vstopil v novoustanovljeni jezuitski kolegij v svojem rojstnem mestu. Po končani filozofiji so predstojniki Roberta poslali za učitelja v firenški jezuitski kolegij. Zaslovel je kot govornik v univerzitetnem mestecu Mondovi v Piemontu. Leta 1569 je moral oditi v Louvain v Belgiji, kjer so potrebovali latinskega pridigarja za študente. Leta 1576 je odšel v Rim, kjer so mu izročili profesorsko stolico za kontroverzna vprašanja med katoličani in drugoverci. Po dvanajstih letih profesure so ga imenovali za duhovnega voditelja mladih jezuitov v rimskem kolegiju. Vodil jih je z jasno besedo in svetlim zgledom. Njegovo duhovno življenje je bilo izredno globoko. Kadar je molil, je bil tako zbran, da so ga morali stresti, če so ga hoteli kam poklicati. Leta 1599 ga je papež Klement VIII. imenoval za kardinala.