Rozalija; 4. september

Rozalija, (1130 – 1166), god: 4. september

Rojena je bila okoli leta 1130 v mestu Palermo, kjer je ime svoj dvor sicilski kralj Roger II. Po materi je bila Rozalija v sorodu z njim, njen oče, grof Sinibald, pa je bil gospodar nad mestecema Coschina in Rosa. Rozalija se je razcvetela v pravo rožo. Vzgajali so jo kot kraljično. Ko je kazalo, da bo dobila bogatega ženina, se je pred snubci umaknila v samoto. Naselila se je v votlini na Monte Reale (kraljevski gori) nad mestecem Coschino. S seboj je vzela le razpelo in nekaj nabožnih knjig. Tam je živela v strogi pokori in v prisrčnem duhovnem združenju z Bogom. Ker se ji je zdelo, da je preblizu ljudi, se je umaknila v še bolj divjo skalnato votlino na gori Monte Pelegrino (Romarski gori), od koder je zrla na Palermo. Umrla je po šestnajstih letih samotnega življenja, stara nekaj nad trideset let. Ko je leta 1624 v Palermu divjala kuga, so njene posmrtne ostanke odnesli v mestno stolnico, kjer počivajo še danes. Od tedaj jo častijo kot priprošnjico proti kugi, je pa tudi zavetnica mesta Palermo.