TEREZIJA AVILSKA; 15. oktober

TEREZIJA AVILSKA, (1515–1582) god: 15. oktober

Rodila se je v Avili v Španiji, zato se po rojstnem mestu imenuje Avilska. Oba starša sta rada molila in otroke navajala k molitvi. Ko je bilo Tereziji trinajst let, ji je umrla mati. V dobi odraščanja se je začela oblačiti po modi in se z zunanjostjo predajati spogledljivosti. K njej domov je zahajala sorodnica njenih let, ki je nanjo slabo vplivala. S šestnajstimi leti jo je oče poslal v samostan, v katerem so se vzgajala dekleta iz plemiških in premožnih družin. Sprva se je tam počutila utesnjeno, kasneje pa je bila srečnejša kot doma pri očetu. Ob neki vzorni redovnici je v sebi začutila redovni poklic. Oče ji ni pustil iti v samostan, zato je kar pobegnila od doma in kasneje ji je oče ta korak odpustil. Kmalu po prihodu v samostan so jo začele mučiti razne bolezni. Več let je bila vsa zvita od bolečin in napol mrtva. Molitev ji je pomagala, da je vdano prenašala trpljenje in obrodila tudi druge sadove. Motila jo je prevelika posvetnost v karmeličanskem redu. Zato je najprej prenovila samo sebe, potem pa se je čutila poklicano, da v skladu s svojimi spoznanji začne prenavljati red, ki mu je pripadala.