Duhovna misel za 6. velikonočno nedeljo

»Vselej bodite vsakomur pripravljeni odgovoriti, če vas vpraša za razlog upanja, ki je v vas.« (1 Pt 3,15)

2014_22

»NE BOM VAS ZAPUSTIL SIROT.« (Jn 14,18)

Zakrament birme dopolnjuje krst, kar pomeni, da tisti, ki je birman, v polnosti prejme Svetega Duha. Danes pristopa k birmi 23 birmancev iz obeh trboveljskih župnij. Vsak prejem zakramenta ni zgolj enostransko dejanje Boga, ampak zahteva tudi sodelovanje človeka. V prejem zakramentov je vključen prejemnik, delivec in cerkvena skupnost. V našem primeru to pomeni, da je za učinkovito delovanje Svetega Duha v birmancu potrebna najprej odprtost srca birmanca, njegove družine in župnijske skupnosti. Če so ti pogoji izpolnjeni, potem lahko birmovalec kandidata z mirno vestjo mazili s sveto krizmo. Poročilo o življenju prve Cerkve iz apostolskih del nam govori, da so tisti, ki so prejeli Svetega Duha takoj začeli oznanjevati evangelij. Posledica oznanila je bilo nezadržno širjenje krščanstva po vsem svetu. Danes birmanci prejemajo istega Svetega Duha, ki  je enako močan, kot v prvi Cerkvi. Vprašanje pa je, če bodo birmanci tako odprti za Svetega Duha, kot so bili odprti kristjani v prvi Cerkvi. Izkušnje zadnjih let ne govorijo v prid širjenju krščanstva, ampak nam kažejo ravno obratno stanje. Ob tem pa ostaja tragikomičen občutek, da nekdo, ki prejme Svetega Duha, za vedno zapusti Cerkev.