Duhovna misel za 10. nedeljo med letom

»Kdor namreč izpolnjuje Božjo voljo, ta je moj brat, sestra in mati .« (Mr 3, 35)

ZBAL SEM SE, KER SEM NAG, IN SEM SE SKRIL (1 Mz 3, 10)

Prva poglavja v Svetem pismu govorijo o človekovi najgloblji resničnosti. Kljub temu, da nas prvih enajst poglavij spominja na mitološko govorico, lahko ob poglobljenem branju odkrijemo resničnost o sebi. »Biti nag«, v svetopisemski govorici pomeni, biti odkrit, resničen, takšen, kakršen sem. Če smo pošteni do samega sebe, lahko priznamo, da je najtežja stvar v našem življenju, priti do lastne resničnosti in do priznavanje svoje resničnosti (D)drugemu. Adam in Eva sta bila v začetku resnična, kar pomeni, da sta bila »naga«. Ko pa sta se svobodno odločila za greh, sta skušala greh pred Bogom prikriti. Sveto pismo poroča, da sta si iz smokvinih listov sešila predpasnika. (1 Mz 3, 7) Predpasnika predstavljata pregrado med Bogom in njima in hkrati pregrado med njunimi medsebojnimi odnosi. Bistveni problem greha je v tem, da razdira medsebojne odnose. Zdravilo proti razdiralnosti je iskren pogled v samega sebe in priznanje lastne nemoči Odrešeniku Jezusu Kristusu. Bolj, ko bomo odkriti do samega sebe, bolj bomo odkriti do Boga in bližnjega. V tem je tudi bistvo gradnje Božjega kraljestva.