Duhovna misel za 4. velikonočno nedeljo

»Jaz sem pot, resnica in življenje.«  (Jn 14, 6)

… IN TEGA DNE SE JIM JE PRIDRUŽILO TRI TISOČ LJUDI

Ko so apostoli prejeli Svetega Duha, so takoj začeli oznanjati, da je Jezus trpel, umrl in vstal, da bi nas rešil greha in večne smrti. Na podlagi temeljnega oznanila krščanske vere se je Cerkvi pridružilo 3000 ljudi. (Prim. Apd 2, 41) Če pogledamo današnjo situacijo oznanjevalcev evangelija, nis(m)o v nič kaj zavidljivem položaju. Še zdaleč ne dosegamo uspešnosti apostolov. Nasprotno, bolj ko oznanjamo evangelij, bolj prazne so cerkve. Kaj pa, če ne evangeliziramo na »pravem naslovu«? V slovenskem prostoru se evangelizacija omejuje v glavnem na tiste, ki so že prejeli sveti krst in sveto birmo. V moči teh dveh zakramentov bi morali kristjani oznanjevat evangelij tistim, ki še niso spoznali Kristusa. Ker pa ostajamo za »barikadami« lastnega obzidja in se vrtimo okoli samih sebe, ne opravljamo temeljnega poslanstva, ki nam ga nalagata zakramenta krsta in birme. Ko bomo presegli samozadostnost in se osredotočili na tiste, ki iščejo Kristusa, bomo lahko podobni prvim kristjanom, ki so z besedo in zgledom širili veselo novico evangelija.

Iz evangelija 5. velikonočne nedelje

»Vaše srce naj se ne vznemirja. Verujete v Boga, tudi vame verujte! V hiši mojega Očeta je veliko bivališč. Če bi ne bilo tako, ali bi vam rekel: Odhajam, da vam pripravim prostor? Ko odidem in vam pripravim prostor, bom spet prišel in vas vzel k sebi, da boste tudi vi tam, kjer sem jaz. In kamor jaz grem, poznate pot.« Tomaž mu je rekel: »Gospod, ne vemo, kam greš. Kako bi mogli poznati pot?« Jezus mu je dejal: »Jaz sem pot, resnica in življenje. Nihče ne pride k Očetu drugače kot po meni. Če ste spoznali mene, boste spoznali tudi mojega Očeta. Od zdaj ga poznate in videli ste ga.« Filip mu je rekel: »Gospod, pokaži nam Očeta in zadosti nam bo.« Jezus mu je dejal: »Filip, toliko časa sem med vami in me nisi spoznal?« (Jn 1–9)