Duhovna misel za 5. nedeljo med letom

»Mar ni človek najemnik na zemlji in mar njegovi dnevi niso dninarjevi dnevi« (Job 7, 1)GORJE MENI, ČE EVANGELIJA NE BI OZNANJAL (1 Kor 9, 16)

V našem besednjaku je beseda »pravica« na »visokem« mestu. Veliko govorimo o človekovih pravicah, o pravici do dela, zdravstvenega varstva, šolanja, svobode govora, itd. Tudi na področju krščanskega življenja veliko govorimo o pravicah. Samoumevno se nam zdi, da ima tisti, ki želi prejeti zakramente, do njih tudi pravico. Ob govorjenju o pravicah smo nekoliko pozabili na dolžnosti. Če želimo uživati pravico do nečesa, imamo do tistega tudi dolžnost. Če želimo prejeti zakramente, se moramo najprej poučiti o njihovem pomenu in izpovedati vero v Jezusa Kristusa, od katerega zakramenti izhajajo. S prejemom zakramenta krsta in birme kristjan sprejme tudi dolžnost oznanjevanja evangelija. Apostol Pavel se je tega dobro zavedal, saj je izjavil: »Gorje meni, če evangelija ne bi oznanjal.« (1 Kor 9, 16) Iz njegovih pisem lahko razberemo, da je bil vnet in goreč oznanjevalec evangelija. Tudi mi smo v moči zakramentov napolnjeni z istim Svetim Duhom, kot je bil napolnjen Pavel. Vprašanje pa je, če tudi mi vsake toliko časa naredimo bilanco in se vprašamo ali izpolnjujemo dolžnost oznanjevanja evangelija ali ne? »Gorje mi če…!«