Duhovna misel za 6. nedeljo med letom

»Blagor njim, ki ohranjajo Njegova pričevanja, ki ga z vsem srcem iščejo.« (Ps 119,2)

2014_08

http://www.bastabalkana.com/2012/12/besjeda-na-gori-pouke-i-govor-isusa-hrista

»VAŠ ’DA’ NAJ BO ’DA’ IN VAŠ ’NE’ NAJ BO ’NE’« (Mt 5,37)

Vsak kristjan bi moral imeti »zapisan v srce« Jezusov govor na gori. (Mt 5–7) Govor na gori se začne z »blagri«, kateri nas uvedejo v bistvene življenjske situacije, o katerih Jezus spregovori v celotnem govoru. Temeljna človekova drža, ki se izraža v celotnem govoru je odločnost. K temu nas usmerjajo tudi besede »vaš ’da’ naj bo ’da’ in vaš ’ne’ naj bo ’ne’.« (Mt 5,37) Te besede nam povedo, da je človek vsak dan pred izzivom sprejetja odgovornosti za vse, kar bo v tistem dnevu počel. Za človeka je velika skušnjava, da se izogiba odgovornosti in se hkrati rad izogiba situacijam, kjer bi moral jasno zavzeti določeno stališče. Še posebej je žalostno, da se tako obnašamo kristjani. Primer nesposobnosti odločitve so otroci, ki živijo na račun staršev praktično do njihove smrti. Pri tem nosijo odgovornost tako starši kot otroci. Starši bi morali otroke od zgodnjega otroštva vzgajati v smeri, da bodo čim prej odšli na svoje in si ustvarili lastne družine ali druge oblike samostojnega življenja. Primer takšne vzgoje nekdaj je bilo počitniško delo, kjer so si otroci zaslužili denar za šolske potrebščine. Če kdo, potem moramo biti kristjani zgled jasne odločitve za samostojno življenje v odgovornosti.