Duhovna misel za nedeljo Svete družine

»Kdor spoštuje očeta, bo dosegel odpuščanje grehov, kdor slavi svojo mater, zbira zaklad.« (Sir 3, 3–4)


http://www.muzej-menges.si/slovenscina/razstave/jaslice.htm

»KRISTUSOV MIR NAJ KRALJUJE V VAŠIH SRCIH« (Kol 3, 15)

Na nedeljo po božiču obhajamo praznik Svete Družine. Verjetno si Sveto Družino predstavljamo kot skupnost, v kateri so med Jezusom, Marijo in Jožefom vladali idealni medsebojni odnosi, v katerih so bili vsi blaženi od polnosti ljubezni. Vendar nam že odlomki iz Svetega pisma, ki se nanašajo na Sveto Družino, govorijo, da so bili tudi njeni člani podvrženi človeškim zakonitostim. V današnjem odlomku smo priče prvemu Jezusovemu preganjanju, ko ga hoče umoriti kralj Herod, iz strahu pred izgubo oblasti. (Mt 2, 13–23) Poleg preganjanja pa smo lahko v Sveti Družini priče tudi medsebojnim konfliktom, kar je še posebej razvidno iz odlomka o dvanajstletnem Jezusu v templju. (Lk 2, 41–52) V čem nam je lahko potem za zgled Sveta Družina? V tem, da so kljub stiskam in medsebojnim konfliktom vedno zaupali drug v drugega in v Božjo pomoč. Medsebojno spoštovanje in pripravljenost za iskren pogovor, kljub različnim mnenjem, je bistvenega pomena za obstoj družine in vsake druge človeške skupnosti. Le s takšnim pristopom lahko med nami zavlada Kristusov mir, ki je eden od bistvenih sadov Gospodovega učlovečenja.