Filip Neri; 27. maj

Filip Neri, (1515–1595), god: 27. maj

»Bodite veseli! Vedra misel krepi srce in stori, da človek vztraja v dobrem. Prava pot, da v sveti kreposti napredujemo, je ta, da vztrajamo v veselosti.« S temi besedami je Filip Neri označil samega sebe. Bil je izredno vedre narave in imel je smisel za humor, zato ga imajo humoristi za svojega zavetnika. Rodil se je v Firencah, 21. julija 1515. Po značaju je bil odprt, prisrčno ljubezniv, šaljiv in dovtipen. Leta 1551 se je na ukaz spovednika dal posvetiti v duhovnika. Živel je v največji skromnosti in večino dneva preživel v spovednici. Njegovo veliko delo je ustanovitev oratorijancev, bratovščine duhovnikov, ki so se ob njem zbirali k pogovorom o duhovnih zadevah. »Naše edino redovno pravilo je ljubezen«, je dejal. Imel je tudi mistične darove: bral je v dušah ljudi kakor v odprti knjigi. Če so ga sovražniki obrekovali, se je samo nasmehnil. Umrl je 26. maja 1595. Za svetnika je bil razglašen 14. maja 1622, skupaj z Ignacijem Loyolskim, Frančiškom Ksaverijem in Terezijo Avilsko. V Rimu, kjer so mu pravili »Pippo Buono« (Filip Dobri), obhajajo njegov god kot ljudski praznik.