IGNACIJ ANTIOHIJSKI; 17. oktober

IGNACIJ ANTIOHIJSKI, (+ 110), god: 17. oktober

Od kod je bi in kakšna je bila njegova mladost, ni znano. Če je bil doma v Antiohiji, tedaj po številu prebivalcev tretjem mestu rimskega cesarstva, je v mladih letih utegnil videti apostola Petra in Pavla pa tudi Janeza. Bil je antiohijski škof ob prehodu v drugo stoletje, po dobrem izročilu tretji škof na tem sedežu, če se apostol Peter šteje za prvega. Za časa cesarja Domicijana se je začelo preganjanje kristjanov. Po Domicijanovi smrti je Cerkev nekaj časa živela v miru, pod cesarjem Trajanom, ki je zavladal leta 98, pa je prišlo do novega preganjanja kristjanov v maloazijskih pokrajinah. Sovražnosti proti kristjanom so izbruhnile tudi v Antiohiji; med drugim so prijeli tudi škofa Ignacija in ga zaradi njegove vere v Kristusa klicali na zagovor. Ignacija so odvedli v Rim, kjer so ga v amfiteatru raztrgale zveri. Pred usmrtitvijo je vernike prosil, naj ne posredujejo za njegovo pomilostitev z besedami: »Pustite me, da bom hrana zverem, po katerih lahko pridem k Bogu! Zrno Božje sem in zobje zveri me zmeljejo, da bom čist kruh Kristusov.«