REGINA, mučenka (umrla ok. 300), 7. september

REGINA, mučenka (umrla ok. 300), god: 7. september

Doma je bila iz Burgundije v Franciji. Bila je mučenka, ki je svoje življenje darovala okoli leta 300, pri mestu Alise, v sedanji Franciji, takratni Galiji. Pobožna legenda pripoveduje, da je bila Regina hčerka uglednega moža iz Burgundije, ki pa je bil zakrknjen pogan. Mati je ob njenem rojstvu umrla, zato je oče deklici poklical dojiljo, ki je živela na podeželju in je bila goreč kristjanka. Deklico je dala krstiti in ji pripovedovala o Jezusu in o številnih junaških mučencih, ki so umrli iz ljubezni do njega. Ko je oče prišel po svojo hčerko, je bil silno ponosen na svojo lepotico. Veselil se je, da bo na bližnjih poganskih praznovanjih njegova Regina »lepotna kraljica«. Regina pa ni hotela sodelovati in je očetu povedala, da je kristjanka. Oče jo je v navalu jeze odpodil od doma. Svoje življenje je nadaljevala kot pastirica. Neki rimski uradnik je bil očaran od njene lepote. Šel je k njenemu očetu, da bi mu jo dovolil vzeti za ženo. Oče je pristal samo pod pogojem, če se Regina odpove krščanski veri. Tega ni hotela storiti, zato so jo zaprli in tudi s pomočjo svojega snubca obsodili na smrt z obglavljenjem.