VINCENCIJ FERERSKI,god: 5. april

VINCENCIJ FERERSKI, spokorni pridigar, god: 5. april

Vincencij se je rodil okoli leta 1350, v španskem mestu Valencia. Ko mu je bilo sedemnajst let, je vstopil k dominikancem, študiral je bogoslovje in modroslovje, po mašniškem posvečenju pa je bil nekaj časa profesor modroslovja v rojstnem mestu. Vincencij je kmalu zaslovel kot odličen pridigar. Njegova beseda je grešnike spreobračala in vabila k poboljšanju. Jeseni leta 1399 je začel dvajsetletno misijonsko potovanje, na katerem je z vso vnemo klical k pokori in poboljšanju. Pridigal je s tako vnemo in prepričljivostjo, da so množice strmele vanj. Z njim je potovalo pet dominikancev in več duhovnikov, ki so mu pomagali pri spovedovanju. V njegovem spremstvu je bilo tudi več notarjev, ki so po Vincencijevih spokornih pridigah uradno zapisovali sprave med sprtimi družinami. Zadnje govore je imel v mestu Vannes v francoski pokrajini Bretaniji, kjer je 5. aprila 1419 umrl. Leta 1455 ga je papež Kalist III. razglasil za svetnika.