Zofija, 15. maj

Zofija, (+ okoli 250), god: 15. maj

Novi rimski koledar je god sv. Zofije opustil, ker o njej ni dovolj trdnih podatkov, pri nas pa jo še vedno najdemo v vseh koledarjih, ker je pri ljudeh priljubljena, znana tudi kot »mokra Zofka«. Kakor pove njeno ime, je postala poosebljenje pojma modrosti. Češčenje Božje Modrosti sega v prve čase krščanstva. Sveti Modrosti je posvečena cerkev Hagia Sofia v Carigradu, ki je zdaj spremenjena v mošejo. Zgodba o trpljenju vdove in mučenke iz zgodnje krščanske dobe, s katero istovetijo sveto Zofijo, je legendarna. Po tej zgodbi je bila Zofija odlična kristjanka iz Milana, ki se je po moževi smrti s tremi hčerami preselila v Rim, kjer so vse tri umrle kot mučenke za krščansko vero. Po krajevnem izročilu se je to zgodilo pod vlado cesarja Decija okoli leta 250. Njena želja, da bi trpela in umrla za Kristusa, se je izpolnila. Mati in vse njene tri hčere so bile obtožene, da so kristjanke in po hudem mučenju so jih usmrtili. Zofijo imajo za svojo zavetnico vdove.