Duhovna misel za 1. postno nedeljo

»Blizu tebe je beseda, v tvojih ustih in v tvojem srcu; namreč beseda vere, ki jo oznanjamo« (Rim 10,8).

2016-07

http://radio.ognjisce.si/sl/116/utrip/3736/

»…HUDIČ PA GA JE SKUŠAL.« (Lk 4,2)

Vsako prvo postno nedeljo pri sveti maši beremo o Jezusovih skušnjavah, ki jih je imel v puščavi, potem ko je končal s štirideset dnevnim postom. Na začetku evangeljskega odlomka lahko vidimo, da je bil Jezus po eni strani poln Svetega Duha, po drugi strani pa beremo, da ga je hudič skušal. To dejstvo nam sporoča, da je vsak človek, ki se trudi živeti z Bogom, od hudiča najbolj osovražen. Tisti, ki ne živijo z Bogom niti ne občutijo skušnjav, kajti njihova življenja so naravnana proč od Boga, zato se hudič niti ne ukvarja z njimi, saj se zaveda, da so izgubljeni za Božje življenje. Jezus pa je bil za hudiča še posebej aktualen, saj se je zavedal, da na Jezusovem poslanstvu stoji in pade odrešenje vsega človeštva. Na koncu poročila lahko beremo, da se je Jezus obranil skušnjav, obenem pa samo evangelist Luka poudari, da se je hudič »umaknil od njega do primernega časa« (Lk 4, 13). To nam govori, da se tisti, ki skuša živeti s Bogom, sicer lahko v določeni situaciji obrani hudičevih skušnjav, treba pa je računati, da bo hudič človeka do njegovega zadnjega diha zapeljeval stran od Boga. Postni čas nam lahko pomaga, da globlje zaživimo z Gospodom in s tem postanemo imuni na vsa hudičeva prigovarjanja.