MATIJA; 24. februar

MATIJA, apostol (+ 63), god: 24. februar

Izvoljeno ljudstvo stare zaveze je sestavljalo dvanajst izraelskih rodov, Božje ljudstvo nove zaveze pa simbolično predstavlja dvanajst apostolov. Namesto Jezusovega izdajalca Juda Iškarijota, ki si je vzel življenje, so dvanajsteri po Gospodovem vnebohodu izvolili »nadomestnega apostola«. Volitve so opravili z žrebom, ki je določil Matija. Sveto pismo o apostolu Matiju ne pove nič drugega kot to, kar je zapisano o njegovi izvolitvi. O njegovem delovanju govori apokrifni spis Dejanja Andreja in Matija v mestu ljudožercev iz 2. stoletja, ki so si ga izmislili krivoverski gnostiki, ki so Matiju podtaknili evangelij po Matiju. Srednjeveška zlata legenda pripoveduje, da je apostol Matija misijonaril v Makedoniji kjer je storil veliko čudežev in nazadnje umrl kot mučenec. Staro izročilo pa govori, da je Matija oznanjeval evangelij najprej po Judeji, nato pa med pogani v Etiopiji, kjer je okoli leta 63 umrl mučeniške smrti. Kljub temu da vesoljna Cerkev slavi njegov god 14. maja, ga Slovenci, zaradi nagnjenosti k nostalgičnosti, obhajamo po stari liturgični ureditvi, 24. februarja.