Duhovna misel za 23. nedeljo med letom

»Tako torej nobeden izmed vas, ki se ne odpove  vsemu, kar ima, ne more biti moj učenec.« (Lk 14, 33)

2013_36

KATERI ČLOVEK MORE SPOZNATI BOŽJO VOLJO? (Mdr 9, 13)

Ali kdaj pomislimo, da je naše življenje pot, ki je razpeta med našo in Božjo voljo? V molitvi Oče naš sicer molimo »zgodi se tvoja volja«, vprašanje pa je ali izgovorjene besede niso včasih oddaljene od tega kar v resnici nosimo v srcu? Če se nam v življenju pripeti kaj nepredvidenega ali celo hudega, hitro obtožimo Boga, da tega ni preprečil. Vprašanje pa je, ali sploh pomislimo na Boga, ko nam gre v življenju dobro in ob tem celo žanjemo uspehe? Velikokrat tudi lastno voljo označimo kot Božjo voljo in hočemo s tem prisiliti Boga, da sledi našim zamislim. Cilj katehetskega leta, ki ga začenjamo danes, je ravno v tem, da bi skušali spoznavati Božjo voljo. Beseda »kateheza« pomeni »očiščevanje«. Bolj, ko se bomo poglabljali v versko življenje, bolj bo naše srce čisto za spoznavanje Božje volje. Bog noče nikogar prisliti v hojo za njim. Ob stvarjenju nam je dal svobodno voljo, da se v vsakem trenutku odločamo za ali proti njemu. Nevarno pa je, če kristjani izkoriščamo Boga na način, da sicer na zunaj kažemo, da smo Božji, v resnici pa nam ta »etiketa« služi le za uresničevanje samovolje. Verujmo, da je Božja volja najboljša volja!