Duhovna misel za 26. nedeljo med letom

»Vaše bogastvo je preperelo in vaša oblačila so požrli molji.« (Jak 5, 2)

ČE TE TVOJA ROKA POHUJŠUJE, JO ODSEKAJ (Mr 9, 43)

Če bi današnji evangeljski odlomek brali dobesedno in ga hoteli uresničiti, potem bi iz samega sebe naredili invalide. To bi tudi pomenilo, da smo sporočilo Božje besede razumeli napačno, v fundamentalistični obliki. Materni jezik Jezusa Kristusa je bil aramejski in je pripadal skupini semitskih jezikov. Za te jezike pa je znano, da vsebujejo obliko govora, ki se imenuje pretiravanje. To pa iz razloga, da bi določeno sporočilo bolj poudarili. Pri tem ne gre zato, da bi širili neresnična sporočila, ampak, da bi sporočilo jemali bolj resno. Jezusov govor o odstranitvi roke, noge in očesa, ne pomeni, da moramo le te fizično odstraniti, ampak spremeniti »način uporabe«. Ni nujno, da je za nas dobro vse, kar primemo v roke ali, da je za nas dobra vsaka pot, ne glede na to, kam smo namenjeni, prav tako ni vseeno kaj gledamo. Vemo, da naši možgani ukazujejo našim udom, kaj naj delajo. Zato nam hoče Jezus povedati, da naj v prvi vrsti spremenimo zadeve v glavi, če imamo morebiti kaj na nepravem mestu. Včasih je bila aktualna molitev za zdravo pamet, ki se ji danes marsikdo posmehuje. Že razmislek, da ni nujno, da je naša generacija najpametnejša v človeški zgodovini, je lahko povod za nov začetek.