Duhovna misel za 27. nedeljo med letom

»Vzelo se vam bo Božje kraljestvo in dalo ljudstvu, ki bo obrodilo njegove sadove.« (Mt 21, 43)


TA JE DEDIČ (Mt 21, 38)

Tisti, ki smo že pospremili svoje starše k večnemu počitku, smo bili tudi kmalu po njihovi smrti na sodni razpravi o dediščini. Pri nas doma je hvala Bogu vse potekalo gladko, še več, osebno sem se na koncu sodne razprave počutil osvobojenega, ker sem se odpovedal deležu, ki bi mi po pravni poti pripadal. V zvezi z zapuščinskimi razpravami lahko slišimo marsikaj. Dogaja se, da se sorodniki že pred pogrebom sprejo in marsikje celo fizično obračunajo. Mislim, da nihče od tistih, ki so podedovali materialno bogastvo zaradi tega ni postal bolj srečen. To nam lahko potrdi tudi današnji evangelijski odlomek, ko so ljudje že vnaprej sklenili, da bodo ubili dediča in se polastili njegove dediščine. V tem primeru je dedič Božji Sin Jezus Kristus. V odlomku so tisti, ki so mu stregli po življenju, bili vrženi iz vinograda in so bili tako ob dediščino. Zaradi greha je vsak izmed nas kriv za Jezusovo smrt na križu. Kljub temu pa zaradi iskrenega kesanja in sklepa o spreobrnjenju (p)ostajamo kandidati za njegovo dediščino, ki je večno življenje v Božjem kraljestvu.