FRANČIŠEK ASIŠKI, 4. oktober

FRANČIŠEK ASIŠKI, (1182 – 1226) god: 4. oktober

Njegov oče je bil bogat trgovec, ki je mislil, da bo Frančišek uspešno nadaljeval njegovo poslovanje. V začetku je Frančišek dajal vtis, da bo uspešen poslovnež, vendar mu je bolezen pri dvajsetih letih spremenila življenje. Odločil se je, da bo vse, kar ima, razdal revežem. Vpričo očeta se je slekel in brez vsega začel radikalno življenje v uboštvu. Neke noči je zaslišal Jezusov glas: »Frančišek, popravi mojo Cerkev, ki se podira.« Najprej je mislil, da gre za razpadajočo cerkvico sv. Damjana v Asisiju, zato se je takoj lotil dela. Kmalu pa je spoznal, da ga Bog kliče k obnovi Kristusove Cerkve, ki je propadala zaradi posvetnega duha. Začel je hoditi naokoli in oznanjati uboštvo. Ker so ljudje videli, da je Frančišek ob tem načinu  življenja neizmerno srečen, se mu je pridruževalo vedno več sobratov. Iz tega je nastal red Frančiškovih manjših bratov. Od takrat je preteklo osemsto let. Kdor ima odprte oči, lahko vidi, da hoče Jezus tudi danes komu spregovoriti: »…popravi mojo Cerkev, ki se podira!« Je kdo med nami, ki sliši ta glas?