Duhovna misel za 30. nedeljo med letom

»Prišel je čas mojega odhoda. Dober boj sem izbojeval, tek dokončal, vero ohranil.« (2 Tim 4, 6–7)

2013_44

http://reformsi.blogspot.com/2012_08_01_archive.html
ZAHVALJUJEM SE TI, DA NISEM KAKOR DRUGI (Lk 18, 11)

V razvrstitvi glavnih grehov je napuh prvi na lestvici. Pri tem je še posebej nevaren duhovni napuh. Prilika o farizeju in cestninarju, ki sta istočasno molila v templju, nam govori, da lahko nekdo, ki na zunaj velja za moralno popolnega človeka, pred Bogom velja za hudega grešnika. Farizejeva drža, v kateri se pred Bogom hvali, da je zgleden vernik, meji že na perverznost, saj poleg hvaljenja samega sebe, v molitvi zaničuje tudi druge, še posebej cestninarja, ki istočasno moli s povsem nasprotno držo kot farizej. Cestninarji so bili za Jude javni grešniki, saj so pobirali davke za okupatorsko oblast, poleg tega pa so si del preveč pobranega denarja zadržali tudi zase. V nasprotju s farizejem se cestninar zaveda svoje grešnosti in nevrednosti pred Bogom. S takšno držo nam je lahko za vzor, saj je iskreno kesanje bistveni element na poti k spreobrnjenju. Če pa ostajamo na ravni drže, ki jo je pokazal farizej, pomeni, da v svojem življenju ne želimo ničesar spremeniti. To pa nas lahko vodi v apatičnost in končno tudi v naveličanost nad samim seboj. Ne bojmo se priznati grešnosti, ampak se bojmo samozadovoljstva in zaničevanja drugih.