Duhovna misel za 5. postno nedeljo

Habemus papam: Jorge Mario Bergoglio, FRANCISCUM.
2013_12

FRANČIŠEK, POPRAVI MOJO CERKEV, KI SE PODIRA

Pred 800 leti je trgovčev sin Frančišek Asiški neke noči zaslišal glas, ki mu je rekel: »Frančišek, popravi mojo Cerkev, ki se podira.« Frančišek je najprej mislil, da mora obnoviti zidove domače cerkve, zato se je lotil gradbenih del. Šele skozi čas je spoznal, da mu je glas Jezusa Kristusa rekel, naj se loti duhovne zgradbe Katoliške cerkve, ki je bila v tistem času na moralnem dnu. Frančišek se je lotil dela tako, da je z doslednim življenjem po evangeliju pokazal, da je pravi kristjan tisti, ki ni obremenjen z materialnimi stvarmi, ampak da je poslanstvo Jezusovega učenca v razdajanju ljubezni. 13. 3. 2013 je Cerkev prvič dobila papeža, ki si je nadel ime po asiškemu ubožcu. Frančišek je začel službo rimskega škofa v preprostem belem talarju, brez »baročnih« dodatkov, v molitvi z verniki na trgu svetega Petra in po vsem svetu. V prvem govoru nam ni dal vedeti, da je postal papež, temveč da je rimski škof, povezan v bratskem občestvu z ljudmi po vsem svetu. Prvi vtis ob nastopu Frančiška nam lahko vliva upanje, da je Jorge Mario Bergoglio izbral ime Frančišek zato, ker je tudi sam zaslišal glas Jezusa Kristusa: »Popravi mojo Cerkev 21. stoletja, ki se podira.« Skupaj s Frančiškom začnimo pogumno prenavljati Cerkev.