Duhovna misel za 8. navadno nedeljo

»Ne bodite v skrbeh in ne govorite: Kaj bomo jedli ali kaj bomo pili ali kaj bomo oblekli?« (Mt 6, 31)

PO VSEM TEM SPRAŠUJEJO POGANI

Kakšna tematika prevladuje v naših pogovorih? Večinoma se vrtimo okoli hrane, pijače, oblek, politike, športa in vremena. Če hočemo omenjene teme umestiti v evangeljski odlomek današnje nedelje, lahko vidimo, da smo v krogu tistih, ki jih Jezus primerja s pogani. Pravi namreč, da naj ne bomo v skrbeh kaj bomo jedli, pili ali oblekli, saj po tem sprašujejo pogani. (Prim. Mt 6, 31–32) Človek je veliko več kot pa telesno bitje. Če se ustavimo samo na telesni ravni, potem nismo nič drugačni kot živali. Skrbeti bi nas morala kvaliteta življenja, ki je v tem, da se v svoji majhnosti stegujemo po presežem bitju, ki je za nas kristjane Bog. Jezus nas zato vzpodbuja, da naj se ne ustavljamo pri obrobnih stvareh, ki se tičejo zgolj fizičnega preživetja. Vsi bomo namreč prej ali slej umrli. Pomembno je, da si v tem življenju zgradimo popotnico za večnost. To pa lahko storimo, samo če pustimo Gospodu, da nas vodi za roko.

Iz evangelija 9. nedelje med letom

Tisti čas je rekel Jezus svojim učencem: »Ne pojde v nebeško kraljestvo vsak, kdor mi pravi: ›Gospod, Gospod,‹ ampak kdor uresničuje voljo mojega Očeta, ki je v nebesih. Veliko mi jih bo reklo tisti dan: ›Gospod, Gospod, ali nismo v tvojem imenu prerokovali in v tvojem imenu izganjali demonov in v tvojem imenu storili veliko mogočnih del?‹ In takrat jim bom naznanil: ›Nikoli vas nisem poznal. Pojdite proč od mene, kateri delate krivico!‹« (Mt 7, 21–23)