KUNIGUNDA, (980 – 1033), god: 3. marec

Svetnica tedna: KUNIGUNDA, (980 – 1033), god: 3. marec

Rodila se je okoli leta 980 v luksemburški grofovski družini, kjer je bilo veliko otrok. Starši so jo dali v samostansko šolo. Okoli leta 1000 se je poročila z bavarskim vojvodom Henrikom, ki je leta 1002 postal nemški kralj. 14. februarja 1014 ju je papež Benedikt VIII. kronal za cesarja in cesarico. Kunigunda je z vsem srcem podpirala moževa prizadevanja v korist Cerkve: ustanavljanje samostanov, graditev cerkva podporo duhovnikom in skrbi za uboge. Njun zakon je bil brez otrok zato je Henrik pri ustanovitvi bamberške škofije za svojega dediča postavil Kristusa. Po moževi smrti je Kunigunda vstopila v samostan. Iz škofovih rok je sprejela spokorno obleko, tančico in prstan. Kot redovnica je v samostanu preživela petnajst let. Ko je umirala, so jo hoteli pokopati kot cesarico, vendar je hotela, da jo pokopljejo v redovni obleki. Počiva ob možu v bamberški stolnici. Papež Inocenc III. je oba leta 1200 razglasil za svetnika.