GREGOR BARBARIGO ;18. junij

GREGOR BARBARIGO, (1625–1697), god: 18. junij

Beneška rodbina Barbarigo, iz katere izhaja današnji svetnik, izvira iz Istre. Gregorij se je rodil kot prvi od štirih sinov v družini. Mati jim je umrla, ko je imel Gregor šest let. V družini je bila navada, da je za versko in moralno vzgojo skrbel oče, kar je bilo po materini smrti še bolj potrebno. Oče je Gregorja sam pripravljal na prvo spoved in prvo obhajilo. Bil je tudi njegov učitelj filozofije in matematike, drugih predmetov pa so ga učili najboljši beneški strokovnjaki. Odločilnega pomena zanj je bilo srečanje s papeževim nuncijem, kasnejšim papežem Aleksandrom VII. Ta je videl, kako pobožen je, zato ga je nagovoril, da naj postane duhovnik. V Padovi je napravil doktorat iz cerkvenega prava in bil leta 1655 posvečen v duhovnika. Novoizvoljeni papež Aleksander VII. je Gregorja poklical v Rim v službo v papeški pisarni. Tam je ostal le poldrugo leto, kajti že aprila 1658 je bil imenovan za škofa v Bergamu. Kot škof je vsakega duhovnika spoznal osebno in mu pomagal v duhovni in materialni stiski. Papež ga je leta 1660 imenoval za kardinala. Leta 1664 je bil imenovan za škofa v Padovi, ki jo je vodil triintrideset let. Duhovnikom svoje škofije je naročal, naj bodo ljudem vzor.