MARJETA KASIJSKA; 22. maj

MARJETA KASIJSKA, (1381–1457), god: 22. maj

Bila je otrok sončne italijanske pokrajine Umbrije. Že zgodaj je rada premišljevala Kristusovo trpljenje in se pokorila. Poročila se je z možem, ki je bil znan po nagli jezi in surovosti, da se ga je vse balo. Z njim je preživela osemnajst let v zakonu, kjer je z blagostjo in potrpljenjem ublažila možev značaj. Rodila sta se jima sinova, dvojčka. Preden sta odrasla je družino zadela nesreča, saj so umorili moža in očeta. Marjeta je morilcem odpustila, sinova pa sta podedovala očetov jezljivi značaj, zato sta sklenila, da se bosta maščevala, vendar sta kmalu drug za drugim umrla. Marjeta je tako ostala sama, stara štiriintrideset let. V njej se je zbudila mladostna želja, da bi šla v samostan. Napotila se je v samostan avguštink v bližnjem mestu, vendar so jo odslovili, ker vdov niso sprejemali. Po pripovedovanju življenjepiscev so se ji v sanjah prikazali svetniki, ki jih je najbolj častila: Janez Krstnik v spremstvu Avguština in Nikolaja Toletinskega. Ti so jo ponoči pripeljali skozi zaklenjena vrata v samostan. Ko je zjutraj začudenim nunam povedala, kako je prišla v samostan, so naposled njeni prošnji ustregli. Svetništvo je dosegla z razdajanjem kot bolniška negovalka.