Nazarij; 19. junij

Nazarij, (480 – 557), god: 19. junij

Nazarij naj bi bil prvi koprski škof. Zato se na njegov god koprska škofija spominja posvetitve koprske stolnice. Stolnica je »mati vseh cerkva« v škofiji, ker je v njej sedež škofa, prvega učitelja vere in prvega pastirja Božjega ljudstva v krajevni Cerkvi. Nazarij je bil rojen v kraju Elpidum v okolici Kopra, kar je sedanji Boršt. Za škofa je bil posvečen leta 534, novoustanovljeno škofijo naj bi vodil 33 let. Njegove posmrtne ostanke so skrili pred napadi barbarskih narodov. Odkrili so jih več stoletij pozneje, ko se je nekdanji Kapris preimenoval v Justinopolis (po bizantinskem cesarju Juistinu II.) V 12. stoletju je mesto prišlo pod Benečane in vedno bolj se je uveljavljalo ime Capodistria (glava Istre). Leta 1380 so mesto oplenili Genovežani in odnesli v Genovo tudi relikvije sv. Nazarija. Šele leta 1422 je koprski škof Jeremija Pola dosegel, da so jih vrnili. Shranjeni so v marmornatem sarkofagu za škofovim sedežem. Na njem je v latinščini napisano: »To domovino ohranjaj in vodi, sveti Nazarij, ki veljaš za očeta in varuha Justinovega mesta.«