Duhovna misel za BOŽIČ – GOSPODOVO ROJSTVO 2013

»Vsem župljanom obeh trboveljskih župnij želim, da bi bil učlovečeni Bog bistvo našega življenja.« (Amadej, žpk)

2013_52

»BESEDA JE MESO POSTALA« (Jn 1, 14)

V molitvi angelovega češčenja ponavljamo svetopisemske besede iz začetka Janezovega evangelija: »Beseda je meso postala in med nami prebivala.« (Jn 1, 14) Ta evangeljski odlomek beremo tudi pri dnevni maši božičnega praznika. Kljub temu da so nam te besede znane, pa je vprašanje, če sploh razumemo njihov vsakdanji pomen? To, da pomeni učlovečenje Besede, spočetje in rojstvo Božjega Sina, nam je vsem bolj ali manj jasno. Manj pa se verjetno zavedamo, da nas zgornje besede opominjajo na to, da smo dolžni nenehno preverjati verodostojnost lastnih besed, ki jih izrekamo. Danes smo se že kar navadili, da je po eni strani vseeno kaj govorimo, hkrati pa se naše besede marsikdaj ne uresničijo, iz česar ne delamo velikega problema. Pri ljudstvih na bližnjem vzhodu še danes velja, da izrečena beseda velja  bolj kot napisana beseda. Če nekdo nekaj reče, potem to tudi izvrši. Ali se starši kdaj vprašajo, kolikokrat so že nekaj rekli otroku, potem pa tega niso izvršili? S takšnim načinom mlade rodove vzgajamo za dvojno življenje, kjer se govori eno, dela pa drugo. Naj bo letošnji božič vsem nam za v premislek, da bi izrečena beseda postala izvršeno dejstvo.