ADAM IN EVA, 24. december

ADAM IN EVA, god: 24. december

Na dan pred božičnim praznikom se Cerkev spominja svetopisemskih prvih staršev človeškega rodu, Adama in Eve. Ime Adam pomeni »zemljan« ali »prebivalec zemlje«, ime Eva pa »tista, ki daje življenje« ali »mati vseh živih«. Ob njuni usodi spoznavamo resnico, da je za velik greh treba delati pokoro s trdim delom vse življenje. Dan pred božičnim praznikom ima simbolen pomen: srečujeta se stari Adam in novi Adam – Kristus, prva Eva in druga Eva – Marija. Njima, ki sta človeštvu nakopala prekletstvo, stojita nasproti Odrešenik in Marija kot soodrešiteljica. Cerkev v Adamovem grehu vidi »srečno krivdo«, ki nam je prinesla Odrešenika. Odrešeni in od Boga z njegovim lastnim življenjem hranjeni človek stoji višje, kot je stal prvi človek pred grehom. V Svetem pismu stare in nove zaveze je polno mest, ki se nanašajo na prvi človeški par. Evangelist Luka navaja Kristusov rodovnik do Adama, da bi pokazal, da je Kristus našega rodu. V pismih apostola Pavla je Adam simbol telesnega življenja in krivde, Kristus pa simbol opravičenja in nadnaravnega življenja.