BARBARA; 4. december

BARBARA, (+ okoli 306) god: 4. december

Za sveto Barbaro nimamo nobenih zanesljivih podatkov o njenem življenju in smrti, marveč so vezani na legendo, ki je nastala mnogo pozneje. Doma naj bi bila iz Nikomedije v Mali Aziji. Za krščanstvo jo je pridobil znameniti učenjak Origen. Bila je hči poganskega kralja Dioskura, ki se je zanjo bal zaradi njene lepote, zato jo je zaprl v stolp z dvema oknoma. Ko se je nekega dne vrnil s potovanja, je videl, da ima stolp še tretje okno, pred vrati pa je našel križ. Barbara mu je priznala, da je sama dala prinesti križ in narediti še tretje okno, da bi skozi vsa tri okna prihajala k njej milost troedinega Boga. Oče je sklenil, da bo poslej stolp njena trajna ječa. Toda vrata so se odprla sama od sebe. Oče je zahteval, naj se poroči s kraljevičem Fabricijem in daruje poganskim bogovom, kar pa je odklonila. Vrgli so jo v ječo in jo mučili. Obsodili so jo na smrt in oče ji je z mečem lastnoročno odsekal glavo, za kar ga je takoj nato ubila strela.