BENEDIKT LABRE; 16. april

BENEDIKT LABRE, (1748–1783), god: 16. april

Rodil se je v vasi Amettes v Franciji kot prvi od petnajstih otrok. Starši so želeli, da bi vsaj eden izmed njih postal duhovnik. Najbolj sta računala na Benedikta, zato sta ga poslala k očetovemu bratu, ki je bil župnik. Ta je nečaku posredoval prvo znanje latinščine, vendar Benedikt ni kazal posebne vneme za učenje. Bolj sta ga pritegovala molitev in premišljevanje. Bil je nagnjen k samotarjenju, zato je žele vstopiti v kakšen samostan, kjer redovniki v samoti molijo. Po stričevi smrti je bil nekaj časa doma, potem pa so ga starši zaupali stricu po materini strani, ki je bil dober in spokoren duhovnik. Ta je Benedikta najprej priporočil kartuzijanom, ki so ga sprejeli, potem pa so ga zaradi pomanjkljive izobrazbe odslovili. Poskusil je biti pri trapistih, toda ko je bil v samostanu, je bil ves razdvojen. Po dveh mesecih mu je predstojnik svetoval: »Božja previdnost te ne kliče v naš samostan; pojdi, kamor ti veli notranji glas.« Benedikt je postal »blodeči romar« in v tem je našel svoj popolni notranji mir. Do smrti je živel kot romar in berač in na ta način v popolni svobodi oznanjal evangelij.