BRIGITA IRSKA; 1. februar

BRIGITA IRSKA (+ 523), god: 1. februar

Ta izredna žena je ob sv. Patriku, narodnem svetniku Ircev, najbolj češčena svetnica na »otoku svetnikov«. Že njeno rojstvo je bilo nekaj posebnega. Njen oče je bil premožen Irec, mati pa ena izmed njegovih suženj. Ko je zakonita žena izvedela za moževo nezvestobo, je izgnala sužnjo iz hiše, kakor nekdaj Sara sužnjo Hagaro. Bog pa je vse obrnil v dobro. Deklica je bila deležna lepe vzgoje pri dobri krščanski ženi. Že v zgodnji mladosti je bila izredno ljubezniv otrok. Srečo je iskala samo v dobrih delih, posebno rada je stregla revežem in zapuščenim ljudem. Lepota duše ji je sijala tudi z obraza in vabila ljudi, seveda tudi ženine. Da je ne bi več nadlegovali snubci, je Brigita svojega Božjega ženina poprosila, da je oslepela na eno oko in dobila nakaze po obrazu. Oče, ki jo je bil vzel k sebi, je izpolnil njeno srčno željo, da se je smela umakniti v samoto redovnega življenja. Obliko redovnega življenja je tedaj izbrala vsaka skupina Bogu posvečenih oseb svobodno, z vednostjo krajevnega škofa. Brigita je ob sebi zbrala najprej tri dekleta, nato pa je družba narasla. Ljudje so mislili o njej, da je vsa Božja in da v Bogu premore vse.