Duhovna misel za 14. nedeljo med letom

»Dovolj ti je moja milost.« (2 Kor 12, 9)

BOG NI NAREDIL SMRTI (Mdr 1, 13)

V človeški govorici se Bog pogosto znajde kot dežurni krivec za tegobe tega sveta. Celo od takšnih, ki se imajo za kristjane lahko slišimo očitke, češ, zakaj Bog nič ne ukrene, ko ubijajo nedolžne ljudi, zakaj nič ne ukrene pri prometnih nesrečah, zakaj nič ne ukrene pri naravnih ujmah, zakaj nič ne ukrene zoper lakoto in izkoriščanje, zakaj nič ne ukrene zoper trpljenje in smrt? Skoraj nikoli pa ne slišimo očitke na račun samega sebe, zakaj jaz nič ne ukrenem zoper nepravilnosti, ki se dogajajo v svetu. Bog ni naredil smrti, niti trpljenja niti drugih nesreč. Vse to si je človek nakopal na glavo s tem, ko je poslušal hudega duha. Edina »napaka« Boga je v tem, da je človeka ustvaril svobodnega, zato noče posegati proti njegovi svobodni volji. Ustvaril pa ga je za svojega sodelavca, da bi odgovorno upravljal svet in vse kar je na svetu, še posebej, da bi bil odgovoren v medčloveških odnosih. Vse zlo, ki je na svetu, vključno s smrtjo, je Bog po svojem Sinu, Jezusu Kristusu že premagal. Edino, kar preostane človeku je, da živi v osebnem odnosu z Jezusom Kristusom, kar se kaže v odnosu do sočloveka in do narave.