Duhovna misel za 25. nedeljo med letom

»Da le živite tako, kakor je vredno Kristusovega evangelija!« (Flp 1,27)

2014_39

http://reformsi.blogspot.com/2011_02_01_archive.html

»ALI SE NISI POGODIL Z MENOJ ZA EN DENARIJ?« (Mt 20,13)

Prilika o delavcih v vinogradu, ki so delali različno dolgo in dobili vsi enako plačilo, je vedno predmet razprave o temi, ki ji rečemo pravičnost. Ena skupina delavcev je delala od jutra do večera, druga od poldneva, skupina pa le eno uro pred sončnim zahodom, ko so vsi skupaj končali z delom. Vsaka skupina se je z gospodarjem vinograda pogodila, da bo vsak delavec dobil po en denarij za delo, ki ga opravi. Glede na to, da so se vsi pogodili z gospodarjem, pomeni, da so bili vnaprej zadovoljni s plačilom, ki ga bodo prejeli na koncu dneva. Kje je potem nastal problem, da so se začeli delavci pritoževati nad gospodarjem? Težava je nastala takrat, ko so delavci ugotovili, da je dal enako plačilo tistim, ki so delali eno uro in tistim, ki so delali ves dan. Če prvi delavci ne bi vedeli za zadnje, se ne bi nič pritoževali. Tako pa so postali nevoščljivi, ker je gospodar dal enako plačilo vsem delavcem. Ta prilika je lahko ogledalo za vse nas, ki se radi primerjamo z drugimi in se ukvarjamo z vprašanjem, kako biti boljši od drugih, predvsem pa, da drugi nikakor ne smejo biti z manj truda uspešnejši od nas. Takšno razmišljanje je sad egoizma in nima veliko zveze s hvaležnostjo in z zaupanjem v Boga.