Duhovna misel za 33. nedeljo med letom – Martinovo

»Ti, ki so mnoge pripeljali do pravičnosti, pa bodo kakor zvezde za vso večnost« (Dan 12,3).

2015-47

http://selo.hr/sveti-martin/

»ZA TISTI DAN ALI URO PA NE VE NIHČE« (Mr 13,32)

Smo že kdaj pomislili, kaj bi bilo, če bi vnaprej vedeli za dan in uro naše smrti? Verjetno ob tem nihče ne bi ostal ravnodušen. Po vsej verjetnosti pa bi bil tudi potek našega življenja nekoliko drugačen. Dejstvo je, da se vsak izmed nas zaveda, da bo prej ali slej prišel trenutek, ko se bo moral iz oči v oči soočiti s smrtjo. V času pred industrijsko revolucijo je bilo človeku naravno, da se je vsak trenutek zavedal, da je smrt bistveni sestavni del njegovega življenja. Po industrijski revoluciji, ko je človek v ospredje postavil materialno blagostanje, je misel na smrt vse bolj izginjala iz zavesti človeka v njegovo podzavest. Po dvesto letih, zlasti evropski človek, še vedno živi v utvari, da se ga smrt ne tiče in, da je bistvo življenja, da poskrbi za lastno udobje. Svetniki, kot je bil npr. sveti Martin, nas učijo, da je smisel življenja v tem, koliko storimo za razdajanje samega sebe za druge. Kljub materialnemu blagostanju, je sodobni človek velik revež, saj ne zna živeti bogastvo, ki je v razdajanju za drugega. Simbol plašča, ki ga kaže sveti Martin, naj nas spominja in opominja, da se čas, ki nam je na razpolago za uresničitev ljubezni, nezadržno izteka.